Hramul Parohiei „Sfinții Martiri Brâncoveni” din orașul Ialoveni, Republica Moldova

Arhiepiscopia Iașilor August 19, 2019

În cadrul obiectivelor cuprinse în Protocolul de înfrățire încheiat în anul 2018 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei, vineri 16 august 2019 o delegație a Parohiei Tomești 1, Protopopiatul II Iași, condusă de către Preotul Teofil Leuștean și de către doamna preoteasă Daniela Leuștean, a participat la hramul Parohiei „Sfinții Martiri Brâncoveni” din orașul Ialoveni, Republica Moldova, oraș cu care este înfrățită comuna Tomești din județul Iași. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către un sobor de preoți și diaconi în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Petru al Basarabiei.

Preotul paroh Mihail Tataru din Ialoveni a mulțumit oaspeților din Tomești atât pentru prezența lor, cât și pentru donarea unui număr de 160 de cărți. Această donație este destinată creșterii numărului de cărți românești din fondul bibliotecii parohiale și a fost posibilă prin amabilitatea doamnei bibliotecare de la Biblioteca „Regina Maria” din Tomești. Prezent la eveniment, domnul Sergiu Armașu, primarul orașului Ialoveni, a transmis mulțumiri domnului primar Ștefan Timofte al comunei Tomești, pentru donația constând în 100 de biciclete destinată copiilor și tinerilor din Ialoveni. Frații noștri de peste Prut au promis că ne vor întoarce vizita cu ocazia hramului „Nașterea Maicii Domnului” al Parohiei Tomești 1 din data de 8 septembrie 2019. Vor fi așteptați cu mult drag!